Zajímá Vás, jakou má Váš podnik uhlíkovou stopu? Potřebujete snížit emise skleníkových plynů? Obraťte se na nás a my Vám rádi zpracujeme studii uhlíkové neutrality, na základě které budete vědět, jak postupovat.
Uhlíková stopa
- Uhlíková stopa je indikátorem dopadu činnosti podniku na životní prostředí a zejména na klimatické změny. Je nepřímým ukazatelem spotřeby energií, produkce odpadů a emisích.
- Stanovuje množství skleníkových plynů, které odpovídají výrobní činnosti daného podniku a je vyjádřena v ekvivalentech CO2
- Provedeme výpočet uhlíkové stopy
- Navrhneme strategii snižování produkce skleníkových plynů a dosažení uhlíkové neutrality formou úsporných opatření, využití OZE, offsetování (výsadba dlouhověkých dřevin, výstavba zdrojů OZE, investice do energetické účinnosti)
Uhlíkovou stopu lze rozdělit na přímou a nepřímou.
Přímá (primární) stopa – množství skleníkových plynů vypuštěných bezprostředně při dané aktivitě (při výrobě elektřiny, vytápění, spalování pohonných hmot atd.).
Nepřímá (sekundární) stopa – množství skleníkových plynů vypuštěných během celého životního cyklu výrobku – od výroby až po případnou likvidaci.
Možnosti stanovení
Podniky nejčastěji stanovují uhlíkovou stopou v souladu s postupem GHG Protocolu. Ten emise rozděluje do 3 kategorií podle původu:
Scope 1 (přímé emise) – aktivity, které spadají pod daný podnik a jsou jím kontrolovány, při kterých jsou uvolňovány emise přímo do ovzduší. Jde o přímé emise. Zahrnují například emise z kotlů v podniku, automobilů vlastněných podnikem či emise z průmyslových procesů.
Scope 2 (nepřímé emise z energie) – emise spojené se spotřebou nakupované energie (elektřiny, tepla, páry či chlazení), které nevznikají přímo v podniku, ale jsou důsledkem aktivit podniku. Jde o nepřímé emise ze zdrojů, které podnik přímo nekontroluje.
Scope 3 (další nepřímé emise) – emise, které jsou následkem aktivit podniku a které vznikají ze zdrojů mimo kontrolu či vlastnictví podniku, ale nejsou klasifikovány jako Scope 2 emise. Příkladem jsou služební cesty dopravními prostředky, které podnik přímo nevlastní ani nekontroluje (např. letadlem), ukládání odpadů na skládku či nákup materiálu a paliv.
Enviromentální vyhodnocení (TZL, PM2,5, PM10, NOx, SO2, VOC, CO2)
Možno řešit i tzv. emisní posudek s vyhodnocením projektu z pohledu emisí znečišťujících látek zpracovaný osobou (právnickou či fyzickou) disponující autorizací ke zpracování odborných posudku